Otomobiller Mikrop Yuvası

Otomobiller Mikrop Yuvası

Tüm dünyada yaşanan Covid19 salgını ile her alanda temizlik ve hijyen çok daha önemli hale gelirken otomobil kullanıcılarının aklına gelen en önemli sorulardan birisi de otomobilin ne kadar temiz olduğu?

Yapılan araştırmalarda dünyanın en kirli ve mikrop barındıran yerlerinin otomobillerin içi olduğu kanıtlanırken otomobiller mikrop yuvası gerçeği de vurgulanmış oldu. Dış ortamlardaki tüm kiri, mikrobu sürekli olarak otomobilin içine taşıyoruz.

 • Tuvalete gidiyor, sonrasında otomobilin içine giriyoruz. Otomobil taban halıları her dönem ciddi oranda mikrop barındırır.
 • Elimizle dokunduğumuz her kiri, mikrobu araç içine taşıyoruz.
 • Otomobil içindeki aksamlar (deri, vinil, kumaş, plastik vb.) mikropların yaşaması için doğal ortamlar oluştururlar.
 • Klima kanalları da nemli ortamlar nedeni ile bakteri ve mikrop oluşumuna olanak tanır.

Otomobillerin içinin tekstil aksamlar olması dış ortamlardan otomobilin içine taşınan mikropların yaşaması için çok uygun bir ortam oluşturuyor. Bu nedenle otomobiller mikrop yuvası haline gelirken içindeki herkesin de sağlığını tehdit ediyor.

Otomobil içindeki temizlik öncesinde kiri, mikrobu, bakteriyi tanımamız, nerelerde oluştuklarını biliyor olmamız gerekiyor

Otomobilde en çok mikrop barındıran yerler nereler?

 • Taban halıları ve paspaslar otomobilin en kirli ve ve en çok mikrop barındıran noktalarıdır.
 • Direksiyon, vites kolu ve bardaklık yapılan birçok araştırmada en çok mikrop bulunduran yerleri olarak açıklanmıştır
 • Koltuklar ama görünen yüzeyden çok daha fazla koltukların iç kısmı yani sünger bölümü kiri, mikrobu içinde barındırır.
 • Klima kanalları her dönem bakteri oluşumu için önemli bir noktadır.
 • Kapı içleri, ellerimizin dokunduğu yerler de mikrop oluşumunda önemli noktalardır.
 • Bagaj temizliği ve hijyenine de dikkat etmek gerekir.

Otomobil temizliği nasıl yapılmalı?

Otomobiller mikrop yuvası dedikten sonra bu noktaların neresi olduğunun da özellikle altını çizdik.

Peki otomobil temizliği nasıl yapılmalı?

Bir şeyin daha altını çizmemiz gerekiyor; dezenfeksiyon çok basite alınacak bir şey değildir.

Temizlik ve dezenfeksiyon bir bütündür, ayrılamaz.

Dezenfeksiyon için öncelikle mükemmel temizlik yapılması gerekiyor.

Detaylı İç Temizlik


Bu alanda yapılacak işlemlerin bütünüdür. Periyodik olarak yapılması gerekiyor. İşlem otomobil içindeki tüm aksamlar ve bölümler (taban, tavan, koltuklar, torpido, bagaj, kapı içleri, camlar vb.) standartları sağlayan ürünler ile temizlenmesi bu uygulamanın içeriğini oluşturmaktadır.

Standartları sağlayan nedir? PH seviyesi otomobil içi uygun, ürün içeriği sağlığı tehdit etmeyen, araç içine ağır koku bırakmayan, derin temizlik sağlayabilen ürünlerin kullanılması gerekiyor. Bunun yanında uygulamayı yapacak personelin yetkinliği, kullanılacak makinelerin yeterliliği de çok önemli. Derinlemesine temizlik için mutlaka vakumlu makineler ile koltuk içi süngerlerin temizliği burada çok önemli. 6 ayda bir temizlik yapılması önerilmektedir.

Klima Temizleme


Bakterilerin en çok olduğu ama temizliğin en çok göz ardı edildiği noktalardan birisidir. Periyodik olarak mutlaka ama mutlaka temizlenmelidir. Önceki yıllarda klima kanallarına sprey sıkılmak sureti ile yapılan uygulamalar artık klima bombası adı verilen ürünler ile yapılmaktadır ve kesin çözüm olmaktadır klima kanalları için. Bunun yanında servislerde polen filtresinin temizliği de çok önemli, atlanmaması gerekiyor. 3 aylık periyotlarda temizlik yapılması önerilir.

Ozonla Dezenfeksiyon


Bilinen en güçlü dezenfektanlarda birisi olan ozon birçok alanda olduğu gibi otomobil temizliğinde de kullanılıyor. Bu arada dezenfeksiyon ile sterilizasyon farkını da anlatalım.

Sterilizasyon bir öldürme işlemidir. Sterilizasyon ile cansız maddelerde barınan mikroorganizmalar ve sporlar öldürülür.

Dezenfeksiyon ise, cansız maddeler üzerinde hastalık yapıcı diğer adıyla da patojen mikroorganizmaların yok edilmesidir. Bir diğer ifadeyle dezenfeksiyon ile bir cisim hastalık yapıcı etkenlerden arındırılır.

Sterilizasyon zararlı ve yararlı tüm bakterileri yok ederken dezenfeksiyon sadece hastalık yapıcı mikroorganizmaları yok eder.

Yapılan ozonla dezenfeksiyon işlemi ile araç içinde %99,9 oranında hijyen sağlanır.

2 aylık periyotlarda yapılması önerilir.

Mikrop Önleme


Nano teknolojisi ile geliştirilen gümüş parçacıklı ürünler nedeni ile araç içinde belli bir süre mikropların oluşmasının önüne geçilir. Mikrop Önleme ürününün kullanıldığı alanlarda kullanıma bağlı olarak 1-3 ay arasında mikrop oluşmaz.

Hızlı Dezenfektan


Özellikle sık kullanılan ve uygulama sıklığı fazla olan araçlarda kısa süreli hijyen için kullanılır. Yaklaşık 10 dakika süren bir işlem ile aracın mikrop bulunması muhtemel tüm noktalara sprey olarak uygulanır, kısa süreli hijyen sağlanır.

Bu uygulamalar içinden ihtiyacınıza göre olanını seçebilir, bu işin profesyonellerine aracınızı teslim edebilirsiniz.

 • Profesyonel Uygulama Noktası
 • Profesyonel Uygulama Elemanı
 • Yeterliliği Sağlanmış Ürün
 • Uygun Ekipman
 • Gerekli Uygulama Zamanı

Call Now Button