Deri Tamiri

Araçlarda deri döşemelerde delik, yırtık veya çatlak gibi hasarlar sık sık meydana gelmektedir. Böyle durumlarda aracın komple deri döşemesinin değişmesine gerek kalmadan basit müdahalelerle deri döşeme tamiri mümkündür. Hasarların boyutlarına göre tamiratta yama uygulama, sıvı deri dolgusu veya deri döşeme tamir kiti ile yırtık onarımı tercih edilir.
Oto döşemelerdeki hasarlar bazen küçük tadilatlarla giderilecek boyutlarda olmayabilir. Bu durumlarda aracınızın eski deri döşemelerinden kurtulup dayanıklılığı daha yüksek olan tercih edebilirsiniz.
Yama uygulanması söz konusuysa öncelikle aracın mevcut döşemesiyle birebir uygun bir deri malzeme seçilmelidir. Yama parçası deliğe uygun fakat biraz büyük kesilir. Hasarlı bölgenin çevresi yağlı kâğıt ile yapıştırıcı değmemesi için korunmaya alınır. Daha sonra yamanın kenarlarına deri yapıştırıcısı sürülerek hasarlı bölgeye yapıştırılır ve sabitlenmesi beklenir. Hasar giderilmesinde sıvı deri dolgusu da kullanılabilir. Kullanılacak sıvı deri dolgusunun döşemelerle uyumlu olması çok önemlidir. Bundan emin olmak için dolgu maddesi öncelikle uygun bir yerde denenmeli sonra işleme geçilmelidir. Sıvı deri dolgusunun uygun olduğuna karar verildikten sonra yüzey deri temizleyici ile silinmeli ve kurulanmalıdır. %30 oranında su ile seyreltilen sıvı deri dolgusu bir sünger yardımı ile yıpranmış alana uygulanır. Gerekli ise bir kat daha uygulanır ve kuruması beklenir. Kuruması gerçekleştikten sonra seyreltik sıvı deri dolgusu tüm yüzeye uygulanır. Böylece yüzeyde renk farklılığı engellenmiş olur. Yüzeyin kuruduğundan emin olunduktan sonra deri düzeltici uygulanır. Deri döşeme tamir kiti kullanılacaksa ilk olarak araç içi döşemesine uygun bir kit tercih edilmelidir. Tamir edilecek yüzey nemli ve sabunlu bir bez ile temizlenir. Deri döşemenin arkasında kalan boşluğa küçük bir kumaş parçası yerleştirilir ve yırtık bölümün arkası bu kumaşa yapıştırılır. Yırtığın kenar kısımlarına da yapıştırıcı sürülmesi tam kapanma açısından önemlidir. Yapıştırıcı kuruduktan sonra deri rengiyle aynı olan deri boyası renk eşitsizliğinin olduğu yerlere sürülür ve kurumaya bırakılır.

Call Now Button